بلاگ

چگونه زبان انگلیسی را از صفر یاد بگیریم؟

تعیین سطح کودکان

در ابتدا به شما آفرین می‌گوییم که یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کردید. یادگیری کامل زبان انگلیسی برای هر فردی مفید است چرا که می‌تواند با دنیای پهناور خود در ارتباط باشد. یادگیری زبان انگلیسی از صفر یک سفر بی پایان و لذت بخش است؛ مثل زبان پارسی خودمان که گاهی اوقات با ساختارها و کلمات جدیدی آشنا می‌شویم که قبلا آن را نشنیده بودیم. پس خیلی بهتر می‌شود اگر آموزش گام به گام زبان انگلیسی را به بخشی از فعالیت‌های روزمره‌ی خود تبدیل کنید. ما اینجا در زبانشناس سعی داریم یادگیری زبان انگلیسی را قدم به قدم و به زبان ساده به شما آموزش دهیم. لطفا همراه ما باشید.

در قدم اول اجازه بدهید به همه‌ی شما دوستانی که این سوال برایشان پیش آمده که “برای شروع یادگیری زبان انگلیسی به چیزهایی نیاز دارم؟” یک پاسخ ساده بدهیم. شما فقط به 2 چیز نیاز دارید:

 1. مطالعه و تمرین
 2. تداوم و تداوم و تداوم

می‌بینید؟ خیلی ساده است! همانطور که زبان پارسی خودمان را با تداوم و تمرین و تکرار فرا گرفتیم، یادگیری زبان انگلیسی هم بسیار ساده است. کافی است هر روز کمی مطالعه و تمرین داشته باشید تا خیلی زود متوجه بهبود و پیشرفت‌تان شوید. در ادامه راهکارهای آموزش زبان انگلیسی را قدم به قدم مرور می‌کنیم.

یادگیری زبان انگلیسی را به یک عادت تبدیل کنید

اگر برای یادگیری هر موضوعی صبور باشید و آرام آرام قدم بردارید، می‌بینید که مدام روند پیشرفت‌تان بیشتر و بیشتر می‌شود. در واقع نکته‌ی اصلی یادگیری زبان انگلیسی هم این است که به یک باره سعی نکنید تمام مطالب درباره تمام موضوعات مختلف را یاد بگیرید. بلکه با آرامش و برنامه‌ریزی سعی کنید روی یک مسیر مشخص یادگیری زبان انگلیسی را قدم به قدم طی کنید. به طور مثال در ابتدای مسیر یادگیری نیازی به فرا گرفتن گرامر و ساختار زبان انگلیسی ندارید. کافی است روزانه مطلب کوتاه انگلیسی بخوانید، چند واژه جدید یاد بگیرید یا فیلم‌های با زیر نویس فارسی مشاهده کنید. ساده شروع کن اما زنجیره را نشکن! حتما نباید خیلی سریع همه‌ی مطالب را یاد بگیرید. این نکته را همیشه مد نظر داشته باشید که برای یادگیری و تسلط به زبان انگلیسی کلید موفقیت شما تداوم در مسیر است؛ هر چند با قدم‌های کوچک و آهسته.

مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی را بشناسید

 • بخش‌های مختلفی در زبان انگلیسی و به طور کلی در تمام زبان‌های دنیا وجود دارد. برای یادگیری زبان انگلیسی از اول هم 4 مهارت‌ مختلف وجود دارد. شناخت این مهارت‌ها به شما کمک می‌کند برنامه‌ریزی بهتری برای روند آموزش خود داشته باشید. این 4 مهارت عبارت‌اند از:
 • شنیدن (Listening)
 • نوشتن (Writing)
 • صحبت کردن (Speaking)
 • خواندن (Reading)

البته بخش‌هایی از یادگیری زبان انگلیسی هم مربوط به گرامر (Grammer) و یادگیری واژگان (Vocabulary) است که تمام 4 مهارت ذکر شده را شامل می‌شود. بنابراین مهارت‌های لازم برای تسلط به زبان انگلیسی همین مواردی بود که گفته شد. این که فقط با استفاده از ویدیوهای یوتیوب و در کل آموزش‌های مختلف سعی بر یادگیری زبان داشته باشید، کافی نیست و در کنار آموزش حتما نیاز به تمرین خواهید داشت. پس سعی کنید پس از برنامه‌ریزی درست و شروع یادگیری، در کنار آن حتما تمرین‌ داشته باشید. به طور مثال نوشتن واژگان جدیدی که یاد می‌گیرید به شما کمک می‌کند که هم آن واژه جدید در ذهن‌تان ماندگاری بیشتری داشته باشد، هم املا یا همان Writing آن واژه را به خوبی یاد بگیرید.

در ادامه گام‌های مختلف یادگیری زبان انگلیسی قدم به قدم را مرور می‌کنیم.

قدم اول: از خودتان این سوال‌ها را بپرسید

چرا می‌خواهید زبان انگلیسی یاد بگیرید؟

 • آیا برای مهاجرت می‌خواهید؟
 • آیا برای شغل خود نیاز به زبان انگلیسی دارید؟
 • آیا برای مسافرت به آن نیاز دارید؟

بسیار اهمیت دارد که قصدتان از آموزش و یادگیری زبان انگلیسی را مشخص کنید. چرا که برای هر کدام از این هدف‌ها مسیر آموزشی متفاوتی وجود دارد. اگر شخصی برای مسافرت نیاز به زبان انگلیسی دارد، برای او مهارت صحبت کردن و شنیدن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و در نتیجه در مسیر آموزشی خود بهتر است تمرکز بیشتری روی مهارت‌های Speaking و Listening داشته باشد. همینطور در برنامه‌ریزی او نیاز به یادگیری نوشتار زبان انگلیسی کمتر حس می‌شود و نیازی ندارد تمرکز خود را روی این مهارت بگذارد. یا اگر شخصی برای مسیر شغلی خود نیاز به یادگیری زبان انگلیسی در کوتاه‌ترین زمان دارد، برای او مهارت نوشتار هم اهمیت زیادی پیدا می‌کند؛ چرا که برای نوشتن ایمیل و گزارش کار به مهارت نوشتن نیاز دارد. بنابراین حتما در ابتدای مسیر آموزشی خود این سوال را از خود بپرسید و هدف‌تان از یادگیری زبان انگلیسی را مشخص کنید.

دوست دارید به چه شکلی زبان انگلیسی را یاد بگیرید؟

شاید برایتان عجیب باشد که می‌توانید خودتان انتخاب کنید با چه روشی یادگیری زبان انگلیسی را قدم به قدم و از صفر شروع کنید. افراد مختلف مهارت‌ها و استعدادهای مختلفی دارند؛ در نتیجه نحوه یادگیری آن‌ها نیز با هم متفاوت است. در نتیجه اگر خودتان را خوب بشناسید و بدانید با کدام روش یادگیری زبان انگلیسی، بیشترین راندمان را خواهید داشت، زبان انگلیسی را سریع‌تر فرا خواهید گرفت.

به طور مثال برای یک سری از افراد یادگیری بصری آسان‌تر است؛ یعنی فرضا با دیدن تصویر یا ویدئو، آن کلمه سریع‌تر در ذهن‌شان جای می‌گیرد. افراد زیادی این روش یادگیری را می‌پسندند؛ برای این دسته از افراد یادگیری زبان انگلیسی با فیلم کمک زیادی می‌کند. بعضی از افراد یادگیری شنیداری را ترجیح می‌دهند. به طور مثال با شنیدن یک کلمه، زودتر آن را به خاطر می‌سپارند. بنابراین یادگیری زبان انگلیسی با موزیک برای این دسته از افراد بهتر است. به همین شکل روش‌های مختلفی برای آموزش زبان انگلیسی وجود دارد مثل یادگیری جنبشی که شخص برای یادگیری همیشه در حال حرکت است و … مشخص کردن نحوه یادگیری زبان انگلیسی باعث تسریع در روند آموزش‌تان خواهد شد.

به همین ترتیب این مسئله برای کلاس‌های آموزشی هم وجود دارد. آیا شما یک فرد اجتماعی هستید؟ برای بعضی از افراد که کمی خجالتی هستند شاید صحبت کردن به زبان انگلیسی در مقابل افراد دیگر مقداری برایشان دشوار باشد. پس بهتر است به این مسئله هم فکر کنید. اگر شما بیشتر یک فرد درون‌گرا هستید، شرکت در کلاس‌های آنلاین زبان انگلیسی برایتان بهتر خواهد بود. همینطور اگر یک فرد اجتماعی هستید، کلاس‌های حضوری برای شما مفید واقع خواهد شد.

سطح زبان انگلیسی‌تان چقدر است؟

بهتر است یک تعیین سطح زبان انگلیسی داشته باشید تا بدانید تا چه مقدار با زبان انگلیسی آشنا هستید. آیا در سطح مبتدی هستید؟ در حد متوسط می‌دانید؟ یا به صورت پیشرفته مهارت خوبی دارید. پاسخ به این سوال به شما کمک می‌کند از نقطه‌ی مناسبی یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کنید. به این صورت در هر سطحی که قرار دارید یادگیری‌تان متناسب با مقدار دانش شما خواهد بود.

 • سطح مبتدی: اگر در این سطح قرار دارید، نیاز دارید تا دایره‌ی واژگان خود را گسترش دهید و بیشتر روی یادگیری کلمات یا اصطلاحا (Vocabulary) کار کنید؛ همینطور برای یادگیری مهارت‌های دیگر هم باید تلاش بیشتری نشان دهید.
 • سطح متوسط: اگر در سطح متوسط قرار دارید احتمالا تا حدودی با واژگان انگلیسی آشنایی دارید، بنابراین بهتر است روی یادگیری گرامر و ساختار زبان انگلیسی‌ وقت بیشتری بگذارید و مطمئن شوید هنگام صحبت کردن و نوشتن زبان انگلیسی به خوبی گرامرها را رعایت می‌کنید.
 • سطح پیشرفته: هنگامی که در سطح پیشرفته قرار دارید به خوبی با واژگان و گرامر زبان انگلیسی آشنا هستید و فقط نیاز دارید تا سطح خود را بیشتر و بیشتر ارتقا دهید. توجه به تلفظ و اصطلاحات زبان انگلیسی و نحوه صحیح صحبت کردن و نوشتن به احتمال زیاد اولویتی بیشتری برایتان پیدا خواهد کرد.

نقاط قوت و ضعف تان را بشناسید

نقاط قوت‌تان را بشناسید. شاید شما در یادگیری گرامر خیلی خوب عمل می‌کنید؛ بنابراین با گذاشتن زمان کمتری برای یادگیری گرامر، فرصت بیشتری برای یادگیری مهارت‌های دیگر زبان انگلیسی دارید. از طرفی (On The Other Hand) شاید در شنیدن و صحبت کردن ضعف داشته باشید. در نتیجه منطقی‌تر است که روی یادگیری آن‌ها زمان و تمرکز بیشتری روی گوش دادن، توجه به تلفظ و صحبت کردن بگذارید. سعی کنید با افراد بیشتری به زبان انگلیسی صحبت کنید و مهارت‌هایی که در آن ضعف دارید را به نقطه قوت‌تان تبدیل کنید.

اگر در مهارت نوشتن ضعف دارید هم باید وقت بیشتری روی تمرین‌های مربوط به نوشتن انگلیسی بگذارید. به خصوص که افراد زیادی در مهارت نوشتن انگلیسی ضعف دارند. در نتیجه به دنبال تمرین‌هایی که به بهبود نوشتار انگلیسی کمک می‌کند باشید. به طور مثال نوشتن یک یا دو پاراگراف متن به زبان انگلیسی می‌تواند تمرین خوبی برای این دسته از افراد باشد.

قدم دوم: یک برنامه‌ریزی مشخص برای یادگیری قدم به قدم زبان انگلیسی داشته باشید

برنامه‌ریزی یکی از رکن‌های اصلی موفقیت در هر مسیری است. یک برنامه‌ریزی متناسب با مشخصات شما، ذهن‌تان را آرام می‌کند و باعث می‌شود با تمرکز و برنامه مشخصی در مسیر مسلط شدن به زبان انگلیسی گام بردارید. این که می‌دانید هر روز قدمی از این مسیر را برداشته‌اید، روحیه‌ی مضاعفی در شما ایجاد می‌کند که در نهایت باعث می‌شود روند یادگیری زبان انگلیسی برای شما سریع‌تر طی شود. به طور مثال شنبه‌ها را به نوشتن یک متن انگلیسی اختصاص دهید و دوشنبه‌ها به تمرین برای مهارت صحبت کردن بپردازید. البته که می‌توانید به برنامه‌ی خود جریان دهید و در روزهای مختلف به تمرین مهارت‌های متفاوت بپردازید. در این قسمت یک برنامه ریزی ساده‌ برای یادگیری زبان انگلیسی از اول را مثال می‌زنیم تا با نحوه برنامه ریزی یادگیری زبان انگلیسی آشنا شوید.

10 دقیقه به گوش دادن زبان انگلیسی اختصاص دهید

تعداد زیادی از فایل‌های صوتی در سطح‌های مختلف برای زبان آموزان وجود دارد که می‌توانند با گوش دادن به آن‌ها مهارت گوش دادن خود را ارتقا دهند. به عنوان مثال برای یادگیری زبان انگلیسی از صفر در زبانشناس، فایل‌های صوتی برای مکالمات روزمره انگلیسی به همراه متن قرار داده‌ایم تا حتی نیاز نباشد به دنبال فایل‌ها و تمرینات مختلف برای یادگیری زبان و بهبود مهارت گوش دادن خود بگردید. مکالمات روزمره زبان انگلیسی به بهبود صحبت کردن شما هم کمک زیادی می‌کند.

10 دقیقه به مطالعه‌ی متن انگلیسی اختصاص دهید

برای بهبود مهارت خواندن زبان انگلیسی بهترین روش، مطالعه‌ی کتاب‌ها و متن‌های انگلیسی است. بنابراین خوب است چند کتاب را برای مطالعه‌ انتخاب کنید. در وب سایت زبانشناس چند کتاب‌ داستان انگلیسی برای افرادی که قصد مطالعه‌ی کتاب‌ انگلیسی و پیشرفت در مهارت مطالعه را دارند، معرفی کرده‌ایم که در قسمت معرفی 8 کتاب داستان انگلیسی برای یادگیری زبان می‌توانید مشاهده کنید. نیازی نیست به یک باره به دنبال کتاب‌های سنگین انگلیسی بروید. شروع مطالعه با کتاب داستان‌های کودکانه انگلیسی هم به بهبود یادگیری خواندن انگلیسی شما کمک زیادی می‌کند.

5 دقیقه برای افزایش دایره واژگان انگلیسی اختصاص دهید

5 دقیقه وقت بگذارید و واژه‌های جدیدی که در تمرین‌های Listening و Reading یاد می‌گیرید روی کاغذ بنویسید و ترجمه فارسی آن را به همراه تلفظ صحیح آن یادداشت کنید. پس از گذشت زمان کوتاهی متوجه می‌شوید که چقدر کلمات جدیدی یاد گرفته‌اید که در صحبت کردن و نوشتن‌تان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همینطور می‌توانید لغات جدیدی که یاد می‌گیرید را در جعبه لایتنر زبانشناس مرور کنید. خوشبختانه زبان آموزانی که از جعبه لایتنر زبانشناس استفاده می‌کنند، عملکرد خوبی در یادگیری لغات جدید از خود نشان داده‌اند.

10 دقیقه برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی اختصاص دهید

برای این که به درستی انگلیسی صحبت کنید و بنویسید، باید گرامر و ساختار زبان انگلیسی را فرا بگیرید. برای آموزش گرامر زبان انگلیسی از صفر نیاز به یک راهنما یا یک کتاب مرجع دارید. یا در روشی ساده‌تر از طریق اپلیکیشن زبانشناس دوره‌های یادگیری گرامر در 6 دقیقه و گرامر شو را دنبال کنید. در این دوره‌های آموزشی گرامر زبان انگلیسی را به زبان ساده فرا خواهید گرفت.

5 دقیقه انگلیسی صحبت کنید

این که سعی کنید روزانه زمانی را به صحبت کردن به زبان انگلیسی اختصاص دهید، اهمیت زیادی دارد. با صحبت کردن هم نحوه استفاده صحیح از کلمات و گرامر زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید، هم تلفظ صحیح واژگان انگلیسی را می‌آموزید. بنابراین 5 دقیقه را به صحبت کردن با صدای بلند به زبان انگلیسی اختصاص دهید. برای این کار می‌توانید از تمرینات Listening و Reading استفاده کنید. آن‌ها را خلاصه کنید و سعی کنید با صدای بلند صحبت کنید. البته اگر بتوانید از یکی دوستانتان که مهارت خوبی در صحبت کردن دارد برای تمرین و صحبت کردن کمک بگیرید هم بسیار عالی است! یا می‌توانید وارد مقاله پارتنر زبان انگلیسی شوید و با روش‌های پیدا کردن یک پارتنر مکالمه آشنا شوید. اما اگر چاره‌ی دیگری نداشتید، خودتان به تنهایی هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

بسیار خب! به صورت تقریبی همه‌ی مهارت‌های لازم را در برنامه ریزی آموزش زبان انگلیسی از صفر جای دادیم و یک برنامه نیم ساعته‌ی روزانه مشخص کردیم. کافی است مدتی روزانه این تمرینات را انجام دهید تا خیلی زود پیشرفت‌تان در یادگیری زبان انگلیسی را حس کرده و خودتان و اطرافیانتان را سورپرایز کنید.

قدم سوم: یادگیری قدم به قدم زبان انگلیسی را هر روز انجام دهید

حالا تنها کاری که باید انجام دهید این است که روزانه در یادگیری قدم به قدم زبان انگلیسی گام بردارید. همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم، تداوم در این مسیر از اهمیت زیادی برخوردار است. پس از گام گذاشتن در مسیر آموزش زبان انگلیسی از صفر، نباید زنجیره را قطع کنید و بهتر است هر روز قدمی حتی کوچک بردارید. کافی است حداقل 3 ماه با این برنامه پیش بروید تا به بخشی از برنامه‌ی روزمره‌ی شما تبدیل شود. اگر می‌خواهید می‌توانید جمعه‌ها را به استراحت بپردازید اما از شنبه تا پنجشنبه روند یادگیری‌تان را به هیچ وجه قطع نکنید. همینطور پس از گذشت زمان و پیشرفت سطح‌تان در زبان انگلیسی نیاز دارید تا زمان تمرینات خود را کمی بیشتر کنید.

البته خودتان تجربه خواهید کرد که در ابتدای مسیر همان نیم ساعت تمرین، ذهن شما را خسته می‌کند. اما هر روز که تمرینات خود را انجام می‌دهید برایتان راحت و راحت‌تر می‌شود و می‌توانید زمان آموزش زبان انگلیسی‌تان را افزایش دهید.

نکته‌ی مهم دیگر این است که باید خودتان را برای روزهایی که حوصله‌ی کافی برای یادگیری زبان انگلیسی ندارید، آماده کنید. احتمالا روزهایی پیش خواهد آمد که با خود می‌گویید “دیگر نمی‌خواهم زبان انگلیسی یاد بگیرم!” اگر از قبل برای این روزها آماده باشید به راحتی به خود اجازه‌ی کنسل کردن تمرینات روزانه‌ی خود را نخواهید داد. یکی از موارد دیگر هم که کمک زیادی به مستمر شدن تمرینات‌تان می‌کند، شرکت در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی است. از آنجا که هزینه‌ی آن را پرداخت کرده‌اید، احتمال این که روند یادگیری‌تان را قطع کنید، کمتر می‌شود.

قدم چهارم: روند بهبودتان در یادگیری زبان انگلیسی را بررسی کنید

شما نیاز دارید حداقل در بازه‌های زمانی 3 ماهه، روند یادگیری زبان انگلیسی‌تان را بررسی کنید. شاید حتی نیاز داشته باشید پس از تمرین یک دوره 3 ماهه یک هفته را به آنالیز مسیر یادگیریتان اختصاص دهید و ببینید چه مقدار در مسیر یادگیری گام به گام زبان انگلیسی، قدم برداشته‌اید؟ چقدر پیشرفت داشته‌اید؟ آیا نیاز دارید تا زمان تمرینات خود را تغییر دهید و روی مهارت‌های خاصی بیشتر زمان بگذارید. اولین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که یک آزمون تعیین سطح از خود بگیرید. به این صورت می‌توانید مشاهده کنید که کدام تمرینات در یادگیری شما تاثیر بیشتری گذاشته و در کدام تمرینات می‌توانستید بهتر عمل کنید. به لطف تمرینات روزانه و کسب تجربه‌ی بیشتر در آموزش زبان انگلیسی، می‌توانید به مرور تمرین‌هایتان را متناسب با روند پیشرفت‌تان تغییر دهید و حتی از روش‌های جدیدتری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید. روش‌های جدید مثل دیدن فیلم با زیرنویس فارسی یا انگلیسی، گوش دادن به موزیک‌های انگلیسی، نوشتن داستان کوتاه و …

خوب است به این نکته‌ی مهم توجه کنید تا با دید بازتر و تجربه‌ی بیشتری مسیر آموزش زبان انگلیسی را طی کنید. در یادگیری زبان انگلیسی، در ابتدا پیشرفت زیادی را در خود مشاهده خواهید کرد و با خود خواهید گفت چقدر خوب است که می‌توانم کمی به زبان انگلیسی صحبت کنم. اما هر چقدر بیشتر در این مسیر قدم بردارید، روند پیشرفت‌تان کمتر به چشم می‌خورد؛ چرا که شما در حال آموزش یک زبان هستید که بسیار وسیع و گسترده است. بنابراین یادتان باشد بدون توجه به این موضوعات، به طی کردن مسیر آموزشی‌تان ادامه دهید و مطمئن باشید که در حال پیشرفت هستید حتی اگر زیاد به چشم نیاید.

نتیجه نهایی

یادگیری هر چیزی از جمله زبان انگلیسی می‌تواند بسیار آسان و لذت‌بخش باشد. کافی است یک برنامه‌ی مشخص برای آن داشته باشید و طبق برنامه‌ی خود قدم به قدم پیش بروید و به آن پایبند بمانید. ساده شروع کنید و در مسیر خود پایدار بمانید و به هیچ وجه فشار زیادی برای یادگیری روی خود ایجاد نکنید. همین قدم‌های کوچک به مرور زبان سطح سواد شما در زبان انگلیسی را افزایش خواهد داد. هر سوالی در خصوص آموزش زبان انگلیسی و شروع یادگیری دارید، حتما با ما در میان بگذارید تا خیلی زود پاسخ سوالتان را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *